Studia na kierunku Zarządzanie

Zarządzanie. Wszystko to, co musisz wiedzieć o tym kierunku studiów

Paradoksalnie, największą wadą tych studiów jest ich popularność. Na rynku pracy jest bowiem bardzo wielu ludzi, którzy wyspecjalizowali się w zakresie zarządzania. Problem polega na tym, że miejsc kierowniczych jest raczej ograniczona ilość. Wniosek, jaki można wyciągnąć z analizy tej sytuacji przedstawia się następująco: albo jesteś najlepszy, albo jesteś nikim (oczywiście w zawodowym sensie). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tych studiach oraz poznać najlepsze i sprawdzone sposoby na sukces zawodowy po ich ukończeniu, zapoznaj się z tym artykułem!

Zanim złożysz dokumenty na kierunek Zarządzanie

Studia na kierunku Zarządzanie realizowane są w bardzo różnych uczelniach. Każdy wydział pozostaje niezależny w kształtowaniu programu studiów oraz procedur rekrutacyjnych, dlatego koniecznie musisz zapoznać się z regulaminem lub zasadami rekrutacji w wybranej przez Ciebie uczelni, aby dowiedzieć się, które z przedmiotów maturalnych będą brane pod uwagę w układaniu listy rankingowej. Ważne, by w szkole średniej położyć duży nacisk na naukę języków obcych. 

Studia na kierunku Zarządzanie

Zarządzanie to kierunek bardzo obszerny. Przyszły manager musi znać bardzo wiele dziedzin i umieć posługiwać się narzędziami informatycznymi, aby pracować skutecznie i efektywnie. Oto lista niektórych przedmiotów na studiach:

  • ekonomia;
  • administracja;
  • biznes międzynarodowy;
  • prawo handlowe;
  • prawo gospodarcze;
  • zarządzanie zasobami ludzkimi;
  • zarządzanie projektami.

Same studia, to nie wszystko. W ramach kierunków o profilu praktycznym wymagane jest zrealizowanie praktyk zawodowych w określonym wymiarze godzin. Warto postarać się o wybór dobrej firmy lub instytucji, w której praktykant nie będzie zajmował się parzeniem przysłowiowej kawy, ale będzie brał udział w wykonywaniu codziennych zadań na różnych stanowiskach.

Jesteś absolwentem Zarządzania. Co dalej?

Powiatowe Urzędy Pracy bardzo rzadko oferują zatrudnienie na etatach kierowniczych, bardzo rzadko też pracodawcy samodzielnie wyszukują kandydatów, którzy nie mogą się jeszcze poszczycić rozległym doświadczeniem. Aby zdobyć zajęcie, które w przyszłości pozwoli na osiągnięcie dobrych zarobków i uzyskanie dobrej pozycji zawodowej trzeba nierzadko zacząć pracę nieco poniżej swoich kwalifikacji. Cierpliwe zbieranie doświadczeń zawodowych, samodoskonalenie się w ramach dalszych studiów, kursów i certyfikatów, z pewnością może przynieść wymierne efekty. 

Zarządzanie to kierunek, który realizowany jest w bardzo wielu uczelniach. Podobnie przedstawia się ilość studentów, którzy każdego roku opuszczają szkoły z dyplomem ukończenia studiów w zakresie zarządzania. Wiadomo, że nie każdy może być dyrektorem, kierownikiem, czy po prostu szefem. Studia to tylko jeden z elementów, które zwiększają, w mniejszym lub większym stopniu, szansę na zawodowy awans. Aby dowiedzieć się więcej o tym kierunku, zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania!

Czy łatwo się dostać na Zarządzanie?

Wszystko zależy od tego, na jakiej uczelni chcesz studiować. Na szczęście wybór jest bardzo duży i o ile zdałeś maturę, z pewnością masz szansę dostać się na wymarzony kierunek. Pamiętaj jednak, że dobre studia nie są tak łatwo dostępne. Rekrutacja wiąże się z koniecznością uzyskania wysokich wyników na świadectwie maturalnym. Warto zaznaczyć, że wcale nie jest już tak jak dawniej, gdy uznawało się, że uczelnia państwowa jest dobra, a prywatna – dla przeciętniaków. Obecnie mamy po prostu dobre i złe uczelnie, ich status nie ma tu nic do rzeczy.

Jakie znaczenie mają języki obce?

Kluczowe! Współczesny manager, który nie zna języków obcych skazany jest na działania, o charakterze lokalnym. Dziś praktycznie nikt nie robi już poważnego biznesu, bez współpracy i kontaktów zagranicznych.

Jakie przedmioty będę mieć na Zarządzaniu?

Jest ich bardzo wiele. Z pewnością na studiach w zakresie zarządzania, zapoznasz się z najistotniejszymi zagadnieniami: ekonomii, administracji, prawa gospodarczego, metodykami zarządzania, narzędziami informatycznymi wspierającymi zarządzanie, kierowaniem zasobami ludzkimi oraz marketingiem.

Czy po zarządzaniu znajdę pracę?

Wiele zależy od tego, jak mierzyć ów sukces i w jaki sposób potraktować statystycznego absolwenta. Z pewnością można jednak wskazać na to, że kariera zawodowa stoi otworem przed ludźmi pracowitymi, dynamicznymi, otwartymi i rzetelnymi, dysponującymi zaawansowaną wiedzą i doświadczeniem.

Biorąc pod uwagę nazwę i zakres studiów oraz uwarunkowania rynku pracy, kierunek ten może sprawiać wrażenie niezrealizowanej obietnicy. W końcu, jeżeli ktoś uczy się rolnictwa – zostaje zwykle rolnikiem, jeżeli jest na studiach lekarskich – zostaje medykiem, czy podobnie jest w wypadku Zarządzania? Czy po tych studiach zostaje się dyrektorem? Badania wskazują, że bardzo nieliczna grupa absolwentów, w ciągu pierwszych pięciu lat od uzyskania dyplomu, otrzymuje stanowiska kierownicze. Wszystko więc zależy od tego, w jaki sposób kandydaci potraktują te studia. Jeżeli wybierasz się na zarządzanie, by poznać metody i techniki kierowania ludźmi, zwiększyć swoje umiejętności, przed otwarciem własnego biznesu lub rozpocząć mozolne wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej – ten kierunek jest dla Ciebie! Jeżeli wyobrażasz sobie, że tuż po studiach zostaniesz zasypany propozycjami objęcia etatu dyrektora… powinieneś raczej gruntownie przemyśleć swoją postawę.

Rozterki kandydata na Zarządzanie

Człowiek, który w wieku 19 lat, tuż po uzyskaniu statusu osoby dorosłej, musi podjąć decyzję o kilkuletnich studiach, z pewnością nie jest w łatwej sytuacji. Doświadczenie pokazuje, że wybiera on wtedy pozornie łatwe ścieżki. Jedną z nich jest Zarządzanie. Tymczasem takie studia, to prawdziwe wyzwanie, ponieważ konkurencja na rynku pracy jest ogromna i niestety większość absolwentów zmuszona jest podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji. 

Przygotowanie do studiów na kierunku Zarządzanie

Każda uczelnia ustala swoje własne zasady przyjmowania kandydatów. Z reguły rekrutacja odbywa się w oparciu o konkurs świadectw. Trzeba oczywiście uwzględnić w deklaracji maturalnej te przedmioty, które premiowane są przez komisję rekrutacyjną wybranej przez Ciebie uczelni. Istnieje także szereg działań, które powinien podjąć przyszły student zarządzania, aby zacząć studia w świetnym stylu i stworzyć sobie szansę na utrzymanie się w gronie najlepszych.

Przede wszystkim należy uczyć się przynajmniej dwóch języków obcych, osiągając przy tym jak największą skuteczność. Na długo przed pierwszym semestrem można rozpocząć lekturę popularnych publikacji z zakresu zarządzania, z reguły nie są to trudne lektury. 

Jak wyglądają studia na zarządzaniu?

Zajęcia prowadzone są sprawdzonymi, akademickimi metodami kształcenia. Studenci uczestniczą zwykle w wykładach, ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach. Nauka oparta jest o analizę różnych przypadków, lekturę artykułów i książek oraz poznawanie narzędzi służących optymalizacji procesu kierowania. Obejmuje wiele dziedzin, należą do nich prawo, administracja, zarządzenie przy użyciu różnych metodyk, finanse, ekonomia, marketing oraz oczywiście nowoczesne technologie. 

Absolwent zarządzania na rynku pracy

Wielu ludziom, zwłaszcza na początku drogi studenckiej, wydaje się, że ukończenie studiów to ukoronowanie ich wysiłków. Rzeczywistość okazuje się jednak zupełnie inna. Na absolwenta Zarządzania czeka wiele pułapek zawodowych, długa droga do sukcesu oraz znaczne ilości zadań, które trzeba wykonać, by rozpocząć wyścig po szczeblach drabiny awansu zawodowego. Warto wiedzieć, że dyskwalifikacja na samym początku może być skutkiem braku znajomości języków obcych, braku aktywności w czasie studiów, deficyt stażów i praktyk w CV, a także bierna postawa

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *